Zazwyczaj rozwód kojarzony jest z rozpaczą, krzykiem i łzami. Od tej reguły istnieją wyjątki, jednakże wciąż przeważają spraw, gdzie strony toczą spór o rozpad pożycia, winę, zdrady, pieniądze i wreszcie o dzieci. Prawo rodzinne jest szczególną dziedziną, gdzie należy zachować emocje na wodzy. Najlepszą metodą na uspokojenie waśni jest mediacja. W artykule kilka istotnych informacji, które z pewnością przekonają cię, że warto porozmawiać ze specjalistą.
Mediacja to nie terapia
Pierwsza sprawa, która należy sprostować już na wstępie dotyczy definicji mediacji. Mimo iż chodzi o rozmowę, uspokojenie emocji i osiągnięcie konsensusu , to nie należy mylić mediacji z terapią. Ma być krótkotrwałym działaniem i zagwarantować uzyskanie szybkiego efektu. Rozwiązanie konfliktów to jej podstawowy cel. Na podstawie odbytych rozmów mediator wypracowuje plan i proponuje satysfakcjonujące dla obu stron rozwiązania.
Kim jest mediator sądowy?
Mediatorem w konkretnej sprawie może zostać osoba bezstronna, która ma podstawową wiedzę w zakresie prowadzenia mediacji. W przypadku spraw rozwodowych najczęściej mediatorem jest adwokat, którego zadaniem jest wysłuchać obie strony i ustalić satysfakcjonujące dla obu małżonków rozwiązanie. Mediator powinien skupiać się na szczegółach, by następnie ustalić na czym tak naprawdę zależy stronom.
Kiedy zgłosić się do mediatora sądowego?
Z usług mediatora sądowego najczęściej korzystają strony mające konflikt rodzinny w szczególności małżonkowie, w których co najmniej jedna ze stron dąży do uzyskania formalnego zakończenia małżeństwa. Najczęściej w sprawach bez orzekania o winie, podziału majątkowego, ustalenia opieki nad dziećmi i określeniu wysokości alimentów.
Dlaczego warto skorzystać z usług mediatora?
Mediacja to szansa na uzyskanie satysfakcjonującego możliwie jak najszybciej. Jest dobrowolna i poufna, zatem decyzje o rozpoczęciu i zakończeniu mediacji możesz podjąć niemalże w każdej chwili. Mediator ustala wzajemne oczekiwania, by następnie skupić uwagę na obszarze kompromisów. Biorąc udział w mediacjach nic nie tracisz, wręcz przeciwnie. Możesz zyskać czas i poprawić relacje z małżonkiem, co jest szczególnie ważne w kontaktach z dzieckiem.
W porównaniu ze sprawami toczącymi się na terenie Stanów Zjednoczonych w Polsce tylko niewielki odsetek spraw kończy się mediacją i znalezieniem wspólnego konsensusu bez udziału sędziego. Być może stąd tak długi czas oczekiwania na datę rozprawy w Polsce? Może to dobry preteksty, by dążyć do zgody i porozumienia z partnerem, z którym mimo wszystko ma się choć niewiele miłych wspomnień? Z pewnością warto wybrać drogę mediacji dla własnego komfortu.